Rosemount text


Print

History

This is a brief history of the Rosemount High School Instrumental Music Program.


2018-2019
Directors: Leon Sieve, Bojan Hoover, Taylor Eliason, Scott Palmer

Band Enrollment: 532
Trips: Indianapolis, Ireland
Marching Band Show: Loved and Lost
Other Highlights:


2017-2018
Directors: Leon Sieve, Bojan Hoover, Ben Harloff, Taylor Eliason

Band Enrollment: 496
Trips: Indianapolis, New York City (Macy's Parade)
Marching Band Show: The Pack
Other Highlights:


2016-2017
Directors: Leon Sieve, Bojan Hoover, Ben Harloff, Taylor Eliason

Band Enrollment: 425
Trips: St. Louis
Marching Band Show: Love at First Bite
Other Highlights:


2015-2016
Directors: Leon Sieve, Bojan Hoover, Ben Harloff

Band Enrollment: 408
Trips: St. Louis, Spain
Marching Band Show: Pedal to the Metal
Other Highlights:


2014-2015
Directors: Leon Sieve, Andrew Dussl, Ben Harloff

Band Enrollment: 404
Trips: St. Louis
Marching Band Show: The Queen
Other Highlights:


2013-2014
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, Bojan Hoover

Band Enrollment: 387
Trips: St. Louis, Pasadena (Rose Parade)
Marching Band Show: ARose
Other Highlights:


2012-2013
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, Bojan Hoover

Band Enrollment: 402
Trips: St. Louis, Puerto Rico
Marching Band Show: Don’t Stop
Other Highlights:


2011-2012
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, Bojan Hoover
Band Enrollment: 387
Trips: St. Louis
Marching Band Show: Catch This
Other Highlights:


2010-2011
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, Bojan Hoover

Band Enrollment: 364
Trips: St. Louis
Marching Band Show: Elegante
Other Highlights:


2009-2010
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, John Theisen

Band Enrollment: 357
Trips: St. Louis, Hawaii
Marching Band Show: Escape From Gridlock
Other Highlights:


2008-2009
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, John Theisen

Band Enrollment: 354
Trips: St. Louis
Marching Band Show: Follow Me
Other Highlights:


2007-2008
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, John Theisen

Band Enrollment: 344
Trips: St. Louis
Marching Band Show: Move or Be Moved
Other Highlights:


2006-2007
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, John Theisen

Band Enrollment: 324
Trips: St. Louis, China
Marching Band Show: Get Up, Get Down, Get Out
Other Highlights:


2005-2006
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, John Theisen

Band Enrollment: 298
Trips: Chicago
Marching Band Show: Amaze
Other Highlights:


2004-2005
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, John Theisen

Band Enrollment: 265
Trips: Chicago
Marching Band Show: Directions and Reflections
Other Highlights:


2003-2004
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve, John Theisen

Band Enrollment: 258
Trips: Hawaii
Marching Band Show: A Perfect Fit
Other Highlights:


2002-2003
Directors: Steve Olsen, Leon Sieve

Band Enrollment: 237
Trips: Chicago
Marching Band Show: Serendipity, A Chance Encounter
Other Highlights:


2001-2002
Directors: Steve Olsen, Amy Powers, Brian Duffy

Band Enrollment:
Trips: Florida
Marching Band Show:
Other Highlights:


2000-2001
Directors: Steve Olsen, Chris Thomson

Band Enrollment:
Trips:
Marching Band Show:
Other Highlights:


1999-2000
Directors: Steve Olsen, John Zschunke

Band Enrollment:
Trips:
Marching Band Show:
Other Highlights:


1998-1999
Directors: Steve Olsen, John Zschunke

Band Enrollment: 155
Trips:
Marching Band Show:
Other Highlights:


1997-1998
Directors: Rob Muller, John Zschunke

Band Enrollment:
Trips:
Marching Band Show:
Other Highlights: Eastview opens



Rosemount HS “Instrumental Music Student Of The Year” Award

2019 - 
2018 -
2017 - 
2016 - 
2015 - 
2014 – Madison Holtze
2013 - Brittany Majeski
2012 – Brandon Chapman
2011 – Michael Brossart
2010 – Austin Phillips
2009 – Connor Carroll
2008 – Clara Jung
2007 – Stefanie Berkopec
2006 - Sarah Wachter
2005  -  Sara Ball
2004  -  Matt Shervey
2003  -  Shera Balgobin
2002  -  Anna Dibley
2001  -  Alison Behm
2000  -  
1999  -  Jon Sondag
1998  -  


John Philip Sousa Award
Voted by the membership of the entire Rosemount HS Band program, and awarded to a senior band member  (having participated in 3 consecutive Trimesters this year in band) for outstanding musicianship, achievement, leadership and dedication to music and the Rosemount HS Band organization.   This is one of the highest awards in the Rosemount HS band program, and has been presented annually at Rosemount HS since 1958.   This is not a “popularity” vote.  The recipient of this award will have their name inscribed on a brass plaque that will be proudly displayed in the RHS Bandroom.  

2019 - 
2018 -
2017 - 
2016 - 
2015 - 
2014 - Blake Kaner
2013 - Devon Lawrence
2012 - Brandon Chapman
2011 - Leah Reber
2010 - Austin Phillips
2009 - Connor Carroll
2008 - Bethany Mann
2007 - Anna Lehn
2006 - David Mann
2005 - Rachel Hiltner
2004 - Matt Shervey
2003 - Shera Balgobin
2002 - Anna Dibley
2001 - Alison Behm
2000 - Osei Owusu
1999 - Tiffany Stavredes
1998 - Scott Anderson
1997  -
1996  -
1995  -
1994  -
1993  -
1992 - Katie Hagen & Chad Snelson
1991 - Mark Dahl & Mark Betters
1990 - Lora Younger & Tom Knight
1989 - Lynn Betters & Angie Del Greco
1988 - Tammy Sell & Brenda Felmlee
1987 - Sheri Thompson & Dean Felmlee
1986 - Cathy Anderson & Chris Evans
1985 - Holly Vitoff & Steve Clark
1984 - Marri Wolff
1983 - Wendy Peterson
1982 - Lori Horning
1981 - Richard Joos
1980 - Nadine Sell
1979 -  Julie Vogelsang
1979 - Craig Breiter
1978 - Mark Sandstrom
1977 - Mitsy Deer
1976 - Mark Bauler
1975 - Maggie McDonough
1974 - James Smith
1973 - Mary Schoepke
1972 - Reid Stricker
1971 - Matt Kuntscher
1970 - Terry Stoerzinger
1969 - Robert Olson
1968 - Barbara Barton
1967 - Rod Wilson
1966 - David Bipes
1965 - Cal Horton
1965 - Richard Hanson
1964 - Richard Koehnen
1963 - Mary Ketcham
1962 - Barbara Day
1963 - Susan Ruona
1961 - Kathy Bolke
1960 - Mary Kaercher


Louis Armstrong Jazz Award
Named after the legendary American jazz artist, Louis Armstrong.  This recognition is awarded to the outstanding senior jazz performer by a vote of the membership of the Jazz Bands.  This award recognizes leadership, outstanding creative jazz musicianship, improvisation and dedication to Jazz Band.   The recipient of this award will have their name inscribed on a brass plaque, and the plaque will be displayed in the Bandrom. 

2019 - 
2018 -
2017 - 
2016 - 
2015 - 
2014 - Josh Hugo
2013 - Brittany Majeski
2012 - Olivia Taylor
2011 - Josh Pratt
2010 - Brittany Mattson
2009 - Connor Carroll
2008 - Kyle Manley
2007 - Ben Zschunke
2006 - Adam Kaner
2005 - Tyler Jaax
2004 - Joe Millea
2003 - Allen Mestad
2002 - Matt Sondag
2001 - Evan Junek
2000 - CD Stachour
1999 - Jon Sondag
1998 - Anthony Rousseau
1997 -
1996 -
1995 -
1994 -
1993  -  
1992 - Chad Snelson
1991 - Mark Dahl
1990 - Aaron Pearson
1989 - Brian Armstrong
1988 - Brenda Felmlee
1987 - Rick McKinley
1987 - Senior Jazz Class
1986 - John Abbott
1986 - Mike Pepin
1985 - Steve Clark
1984 - Chris Johnson
1983 - Ken Kohn


Rosemount HS Band Directors Outstanding Band Member Award
Awarded to a band member for outstanding, unique achievement and service in band through exemplary leadership, musicianship, attitude and dedication.  Selected by the Band Directors.

2019 -
2018 -
2017 - 
2016 - 
2015 - 
2014 - Claire Smith
2013 - Kaitlyn Mann
2012 - Carl Wisherd & Zach Zaboj
2011 - Carl Wisherd
2010 - 
2009 - 
2008 - 
2007 - 
2006 - Eric Douglas, Adam Kaner, Andrew Kaner, Katelyn Mattson, Chris Thomas
2005 - Eric Douglas, Elise Everett, Adam Kaner, Jesse Manning, Peter Schoen, Ethan Shervey
2004 - Eric Douglas, Emily Jacobson, Sarah Mattson, Joe Millea, Matt Shervey
2003 - 
2002 - Kassa Andreasen, Karen Douglas, Josh Paschka
2001 - Jason Herder


Lake Conference & South Suburban Conference “All Conference Musician” Award Recipients
The “All-Conference” award is based on the following criteria:  
“All-Conference” recognition is “in recognition of outstanding contribution to instrumental music, excellence in practice and performance and dedication to their chosen instrument.”  Selection criteria:  a) Senior; b) Best represents band attitude and ideals; c) Demonstrates excellence through the practice and performance of their chosen instrument; d) Candidate for highest musical awards given by the individual high school;  e) Consistent participation level for all years of attendance at high school;  f) Recipient of “superior” ratings at solo and ensemble contest.  

2019 - 

2018 -

2017 - 

2016 - 

2015 - 

2014 - Emily Brossart, Jessie Cox, Madison Holtze, Josh Hugo, Blake Kaner, Emily Komperud, Joe Kreitz

2013 - Jonathan Featherstone, Cole Jobin, Andrew Johnson, Devon Lawrence, Brittany Majeski, Kaitlyn Mann, Bethany Nelson

2012 - Brandon Chapman, Anna DeHerder, Bryan DeHerder, Austin Gohman, Jason Lamoreaux, Matthew Strom, Olivia Taylor

2011 -  Michaela Andrews, Michael Brossart, Eric Conway, Megan Fitzgerald, Claire Henningsgaard, Leah Reber, Brian Wulf

2010 - 

2009 - 

2008 -

2007 - 

2006 - Adam Kaner, Andrew Kaner, David Mann, Katelyn Mattson, Stephanie Senum

2005 - Heather  Dorniden, Nick Geier, Rachel Hiltner, Kyle Imbertson, Tyler Jaax

2004 - Emily Jacobson, Joe Millea, Matt Shervey

2003 - Jenny Speer, Allen Mestad, Heather Dorniden, Joe Millea, Matt Shervey

2002 - Kassa Andreasen, Malinda Waldof 

2001 - Alison Behm, Evan Junek


MMEA (Minnesota Music Educators Association) All-State Music Ensembles 

2018/19

2017/18

2016/17

2015/16


2014/15 
Michael Brehmer, Clarinet, All-State Concert Band
Madison Drinen, Bass Clarinet, All-State Symphonic Band
Jacob Grunklee, French Horn, All-State Symphonic Band
Rachel Hoffman, Trombone, All-State Symphonic Band
Nicole Hutchinson, Tenor Saxophone, All-State Concert Band
Jenna Olson, Bass Clarinet, All-State Concert Band
Neha Sunkum, Percussion, All-State Alternate
Cole Tindal, Trumpet, All-State Symphonic Band
Michael Urban, Trombone, All-State Symphonic Band

2013/14 
Josh Hugo, Euphonium, All-State Concert Band
Nicole Hutchinson, Alto Saxophone, All-State Symphonic Band
Blake Kaner, Trombone All-State Concert Band
Jenna Olson, Bass Clarinet, All-State Symphonic Band 
Riley Preator, Percussion, All-State Concert Band
George Tangen, Percussion, All-State Orchestra
Katie Westlund, French Horn, All-State Symphonic Band

2012/13 
Madison Holtze, All-State Choir
Josh Hugo, Euphonium, All-State Symphonic Band
Cole Jobin, Trumpet, All-State Alternate
Andrew Johnson, Bass Trombone, All-State Symphonic Band
Blake Kaner, Trombone, All-State Orchestra 
Brittany Majeski, Alto Saxophone, All-State Symphonic Band
Joe Vitullo, Bass Clarinet, All-State Symphonic Band

2011/12  
Natalie Busher, Percussion, All-State Orchestra 
Brandon Chapman, Oboe, All-State Orchestra 
Bryan DeHerder, Trumpet, All-State Alternate 
Austin Gohman, Trombone, All-State Concert Band
Andrew Johnson, Bass Trombone, All-State Concert Band
Scott Miller, Euphonium, All-State Symphonic Band
Corey Smith, Bass Clarinet, All-State Concert Band
Matthew Strom, Euphonium, All-State Alternate
Olivia Taylor, Clarinet, All-State Symphonic Band
Jesse Webb, Vocalist, All-State Mixed Choir

2010/11 
Michaela Andrews, French Horn, All-State Concert Band
Michael Brossart, French Horn, All-State Concert Band
Brandon Chapman, Oboe ,All-State Concert Band 
Eric Conway, Vocalist, All-State Men’s Choir
Megan Fitzgerald, Flute, All-State Symphonic Band
Austin Gohman, Trombone, All-State Orchestra 
Leah Reber, Trumpet, All-State Symphonic Band 
Olivia Taylor, Clarinet, All-State Concert Band 
Kelsi Wright, Clarinet, All-State Symphonic Band

2009/10 
David Behm, Bass Trombone, All-State Symphonic Band 
Katie Berkopec, Alto Saxophone, All-State Concert Band 
Michael Brossart, French Horn, All-State Orchestra 
Claire Henningsgaard, Tuba, All-State Symphonic Band 
Ellen Henningsgaard, Trombone, All-State Concert Band 
Emily Holtz, Percussion, All-State Symphonic Band 
Austin Phillips, Trombone, All-State Symphonic Band 
Leah Reber, Trumpet, All-State Concert Band 
Zac Tessling, Tuba, All-State Concert Band

2008/09 
Connor Carroll, Alto Saxophone, All-State Jazz Ensemble 
Kevin Golla, Percussion, All-State Concert Band 
Hannah Lewandowski, Trombone, All-State Concert 
Julie Normandeau, Clarinet, All-State Concert 
Kaylee Olsen, Percussion, All-State Concert 
Brad Peterson, Trumpet, All-State Concert Band  
Austin Phillips, Trombone, All-State Concert Band

2007/08 
Stephen Brossart, Clarinet, All-State Concert Band 
Betsy Campbell, Bassoon, All-State Symphonic Band 
Connor Carroll, Alto Saxophone, All-State Concert Band 
Max Corrigan, Percussion, All-State Orchestra 
Clara Jung, Clarinet, All-State Orchestra 
Hannah Lewandowski, Trombone, All-State Symphonic Band 
Kyle Manley, Tenor Saxophone, All-State Concert Band 
Jesse Manning, Bass Trombone, All-State Jazz Band 
Kaylee Olsen, Percussion, All-State Orchestra 
Ethan Shervey, Percussion, All-State Concert Band

2006/07
Max Corrigan, Percussion,  All-State Symphonic Band
Clara Jung, Clarinet,  All-State Symphonic Band
Anna Lehn, Flute,  All-State Symphonic Band
Kyle Manley, Tenor Saxophone,  All-State Symphonic Band
Jesse Manning, Euphonium,  All-State Symphonic Band
Ethan Shervey, Percussion,  All-State Orchestra
Sarah Shervey, French Horn,  All-State Orchestra

2005/06  
Adam Kaner, Trombone,  All-State Symphonic Band
Andrew Kaner, Trombone,  All-State Symphonic Band
Katelyn Mattson, Clarinet, All-State Symphonic Band
Peter Schoen, Alto Saxophone,  All-State Symphonic Band
Stephanie Senum, French Horn,  All-State Orchestra
Sarah Wachter, Flute,  All-State Symphonic Band

2004/05  
Sara Ball, Clarinet,  All-State Concert Band
Heather Dorniden, Flute,  All-State Concert Band
Rachel Hiltner, Trombone,  All-State Concert Band
Andrew Miller, Percussion,  All-State Concert Band
Sarah Wachter, Flute,  All-State Concert Band
Nick Geier, Percussion,  All-State Orchestra
Courtney Hayes, Harp,  All-State Orchestra
Katelyn Mattson , Clarinet, All-State Orchestra

2003/04  
Heather Dorniden, Flute,  All-State Symphonic Band
Kyle Imbertson, Trombone, All-State Symphonic Band
Emily Jacobson, Trumpet,  All-State Symphonic Band
Joe Millea, Percussion,  All-State Symphonic Band
Matt Shervey, Percussion, All-State Symphonic Band
Courtney Hayes, Harp,  All-State Orchestra
Rachel Hiltner, Trombone,  All-State Orchestra
Heather Ness – All-State Orchestra

2002/03 
Allen Mestad, Trombone, All-State Symphonic Band
Cori Riopel, Flute,  All-State Symphonic Band
Matt Shervey, Percussion,  All-State Concert Band

2001/02  
Kassa Andreasen – All-State Concert Band
Shera Balgobin – All-State Concert Band
Anna Dibley – All-State Concert Band
Matt Sondag – All-State Jazz Ensemble

2000/01  
Kassa Andreasen – All-State Concert Band
Matt Sondag – All-State Jazz Ensemble

1998/99  
Jon Sondag – All-State Jazz Ensemble

Thank You to Our Sponsors!


  • Platinum

    MSM    3m    Cub New Rounded    WSB

  • Gold

    logo    image001    

  • Silver

    dakota electric    MN vikings    DOUBLE LOGOMHGKW    Cawley    merchant bank    brand Ink    RosemountMNlogo    

  • Bronze

    SKB-LOGO blue    schmitt-music-logo    lifetouch    Rosemount Area Arts Council2    leprechaun days committee    JAMMwhitelogo    paul eggen state farm logo white     HyVee

  • Supporters

    hydra-flex    Winters   jostens   Magno    kowalskis logo