Print

Latest News & Announcements

2019 Rosemount Marching Band Awards and Honors


Saturday, October 19, 2019   
Bands of America Super Regionals
Dome at America’s Center – St. Louis, MO
Finals Results

92.050         Broken Arrow, OK
90.275          Blue Springs, MO
89.200         L.D. Bell, TX
88.150          Haltom, TX
88.050         O’Fallon Township, IL
87.950          Coppell, TX
86.250         Union, OK
85.550          Stephen F Austin, TX
83.600         Southlake Carroll, TX
83.600         Camdenton, MO
82.975          Rosemount, MN
82.950         Lake Travis, TX
82.800         Jenks, OK
81.450          Bentonville, AR

Prelims Results for Class AAA
1      Blue Springs, MO

2      Stephen F. Austin, TX
3      Rosemount, MN




Saturday, October 12, 2019
   
“Youth In Music” Minnesota State Championships
USBank Stadium – Minneapolis, Minnesota

Evening Show "Finals"
88.20 Rosemount, MN 
Grand Champion
Outstanding Music
Outstanding Color Guard

87.4   Eden Prairie, MN 
84.1   Eastview, MN 
82.4   Marshall, MN 
81.7    Millard West, NE 
78.7   Brandon Valley, SD 
78.6   Irondale, MN
75.8   Sioux Falls Roosevelt, SD 
74.6   Hastings, MN 
69.8   Andover, MN

Afternoon Show "Prelims"
88.70 Rosemount, MN
2019 Minnesota State Marching Band Champion (13th time in 14 years)
Outstanding Music
Outstanding Visual
 
87.8   Eden Prairie, MN 
84.2   Marshall, MN 
83.8   Eastview, MN 
82.5   Irondale, MN
80.5   Millard West, NE 
80.4  Sioux Falls Roosevelt, SD 
79.7   Brandon Valley, SD 
78.2   River Falls, WI 
75.1    Hastings, MN
73.1    Waukesha North, WI
71.3    Farmington, MN
70.8   Minnetonka, MN 
70.2   Baldwin-Woodville, WI 
69.3   Rochester Lourdes, MN 
67.8   Champlin Park, MN
64.6   Andover, MN
64.4   Blaine, MN 
64.3   Anoka, MN
62.4   Sioux Falls Washington, SD
62.4   Eisenhower 
61.6   Park Center, MN 
60.4  Lakeville South, MN
58.8   Harrisburg, SD 
57.6   Mukwonago, WI
56.6   Hutchinson, MN
53.5   Pipestone, MN



Saturday, September 28, 2019   
Bands of America Cedar Falls Regional
UNI Dome – Cedar Falls, Iowa

Finals:
82.85            Blue Springs, MO
82.60            Rosemount, MN
80.65            Camdenton, MO
79.75             O’Fallon Township, MO
76.85             Marian Catholic, IL
76.30             Lockport Township, MO
73.05             Sioux Falls Lincoln, SD
72.95             Independence, IA
72.95             Nixa, MO
71.50             Blue Springs South, MO


Outstanding Music Performance – Rosemount (tie) and O’Fallon Township
Outstanding General Effect – Rosemount (tie) and Blue Springs, MO
 
Prelims:
Class AAAA
78.25             O’Fallon Township, IL
72.55             Lockport Township, IL

Class AAA
81.20            Rosemount, MN
79.85             Blue Springs, MO
72.75             Blue Springs South, MO
Outstanding Visual Performance - Rosemount
Outstanding General Effect - Rosemount


Class AA
75.75             Camdenton, MO
74.15             Marian Catholic, IL
70.50            Morton, IL

Class A
73.00            Independence, IA
60.10            Baldwin-Woodville, WI




Saturday, September 21, 2019   
Marshall “Pursuit of Excellence”
Southwest Minnesota State University 

84.7    Rosemount
Grand Champion
Outstanding Drum Majors
Outstanding Color Guard
Outstanding Brass
Outstanding Woodwinds
Outstanding Concert Percussion
Outstanding Battery Percussion
Outstanding Music
Outstanding Visual

82.4   Sioux Falls Lincoln, SD
80.8  Brandon Valley, SD
78.5   Sioux Falls Roosevelt, SD
75.7    Irondale, MN
71.7    Hastings, MN
70.3   Brookings, SD
68.9   Aberdeen Central, SD
67.6   Sioux Falls O’Gorman, SD
65.7   Mitchell, SD
65.2   West Lyon, IA
64.6   MOC-Floyd Valley, IA
64.2   Anoka, MN
62.0  West Central, SD
60.4  Sibley-Ocheyden, IA
59.4   Harrisburg, SD
56.8   Lennox, SD
56.7   Madison, SD
56.1    Huron, SD
54.2   Sheldon, IA



Saturday, September 14, 2019   
Rosemount Marching Band Festival

Rosemount - Exhibition

75.0   Eden Prairie
71.7    Papillion LaVista, NE
70.8   Marshall
69.6   Waukee, IA
69.5   Irondale
69.1   Eastview
66.9   Hastings
66.1   Grand Rapids
65.1    Waseca
64.0  Rochester Lourdes
61.5    Farmington
59.2   Andover
57.6   Anoka
57.1    Blaine

“Chuck Brooks” Esprit de Corps Award – Papillion LaVista



Saturday, September 7, 2019   
Eastview Marching Band Festival

79.9   Rosemount 
Outstanding Drum Majors
Outstanding Winds
Outstanding Soloist 

78.3   Eden Prairie
74.4   Marshall
73.9   Irondale
72.5   Brandon Valley
71.4    Grand Rapids
69.7   Waseca

67.7   Minnetonka
66.9   River Falls 
65.6   Rochester Lourdes
65.4   Hastings
60.6  Andover
58.4   Cumberland
59.3   Blaine
58.3   Champlin Park 
54.9   Coon Rapids 




August 22 – September 2, 2019   

Minnesota State Fair Parade 
2019 Minnesota State Fair Parade Grand Champions - Rosemount
2009-2013, 2015-2019 Minnesota State Fair Parade Grand Champion 



Rosemount High School Marching Band   
“Blue Plume Award” Recipients 

Friday, September 13, 2019
Grace Olson - Timpani/Marimba
Hannah Olson - Trumpet


Friday, September 27, 2019
Jacob Polanski - Baritone

Friday, October 4, 2019
Olivia Kusch –Tenors
Griffin Laihinen - Marimba


Wednesday, October 16, 2019

TBA

Congratulations to the following Rosemount High School Band Members on their recent honors and awards.

John Phillip Armstrong Award
TBA

Louis Armstrong Award
TBA

Rosemount Instrumental Music Student of the Year
TBA

Minnesota Music Educators Association (MMEA) 
All- State Instrumental Music Ensembles
Orchestra Hall – Minneapolis, MN

Nathan Boucher - All State Concert Band
Aidan Firchow - All State Symphonic Band
Ava Perry  - All State Concert Band
Audrey Strenger - All State Concert Band


North Star Circuit Winterguard Championships 
TBA

South Suburban Conference All-Conference Musicians
TBA

University of Wisconsin – Eau Claire Honor Band
Saturday, November 2, 2019 

 9-10 Blue Band – Mr. Chris Gleason 
Band Director and Instrumental Music Teacher from Patrick Marsh Middle School and 2017 Wisconsin Teacher of the Year and National Semi-Finalist. 

Cumberland Cross, Carl Strommen 
March Diabolique, Brian Balmages 
April, Aaron Perrine
Drawing Mars, Michael Markowski 

Prairie Dances, David Holsinger 

John Neithercott - Alto Sax 
Olivia Pemberton - Bari Sax
Maddie Peterson - Bass Clarinet
Ben Ellis - Bassoon 
Alexa Avery - Clarinet 
Amethyst Johnson - Euphonium
Chloe Moeller - Flute 
Daniel Ewing - Trombone 
Alex Sell - Trombone 
Lily Amos - Trumpet 
Ethan Jauch - Tuba

 
9-10 Gold Band – Dr. Mark Fonder  
Band Director and Music Teacher for over 35 years and Professor of Music at Ithaca College from 1989 to 2015. 

Crossgate,James Barnes 
Chasing Sunlight, Cait Nishimura 
The Civil War, James Ployhar 
City of Lights, Andrew Watkin  

Lauren Wente - Alto Sax 
Grace Whaley - Bass Clarinet
Ashley Cuevas - Bass Clarinet
Hannah Swanson - Clarinet 
Breanna O'Donnell - Flute 
Olivia Tapia - Flute 
Sophie Henderson - Flute 


11-12 Blue Band – Dr. Phillip Ostrander  
Professor of Trombone and Conductor of the UWEC Symphony Band. 

Sunscapes,Chandler Wilson
Viva, Jack Wilds
1861, Newman
Fairest of the Fair, John Philip Sousa 

Natasha Lawer - Bari Sax
Ella Wente - Bass Clarinet
Zahra Azzazi - Clarinet 
Sean Loesch - Clarinet 
Eliza Barnum - Flute 
Laura Maeda - F Horn 
Cecilia Ellis - F Horn 
Hailey Gallagher - F Horn 
Jacob Polanski - Trombone 
Isaac Olson - Trombone 
Matt Bell - Trumpet

 
11-12 Gold Band – Dr. John R. Stewart  
Director of Concert Bands and Conductor of the UWEC Wind Symphony. 

Rocketship!,Kevin Day
Nimrod from “Enigma Variations”, Edward Elgar 
Selections from “The Danseyre”, Tielman Susato 
Who’s Who in Navy Blue, John Philip Sousa 

Natalie Boucher - Alto Sax
Avery Babcock - Alto Sax 
Varun Rajan - Bari Sax
Ava Perry - Clarinet 
Abbie Ostrum - Clarinet 
Jenna Gillich - Clarinet 
Mackenzie Gordon - Flute 
Kyle Springer - Tuba


St. Olaf College Honor Band– Northfield, MN
Cece Ellis - French Horn 
Jenna Gillich - 
Clarinet 
Ryan Loesch - Euphonium
Abbie Ostrum - 
Clarinet 

Kyle Springer - 
Tuba

University of Minnesota-Twin Cities Honor Band
TBA

Minnesota Music Educators Association (MMEA) 
All- State Instrumental Music Ensembles
Orchestra Hall – Minneapolis, MN
TBA

Minnesota Band Directors Association (MBDA) 
Grades 9-10 Honor Jazz Band

TBA

Concordia College Honor Band – Moorhead, MN 
TBA

Minnesota Band Directors Association (MBDA) 
Grades 9-10 Honor Band

TBA