Rosemount text


  • 2018 Mattress Fundraiser

    Come buy a mattress and support the Rosemount band program, 10 a.m.–6 p.m. Saturday, Nov. 10!

    Click here for more info.
    RHS mattress 2018

Coming up

Print

Latest News & Announcements

Congratulations to the following Rosemount High School Band Members who have been selected to participate and perform in regional college/university honor bands.

Saturday, November 3, 2018
University of Wisconsin – Eau Claire, WI

UW-Eau Claire 9-10 Band, Eric Songer, conductor
• Liberty Bell March – John Philip Sousa, arr. Bocook
• Case of the Mysterious Stranger – David Holsinger
• At Twilight – Tyler Grant
• Half Moon on the Hudson – Michael Sweeney
• Pines of Rome – Ottorino Respighi, arr. Curnow
Avery Babcock
Izaac Cheeran
Grace Whaley
Allison Evans
Courtney McNamara
Zahra Azzazi
Laura Maeda
Hailey Gallagher
Maddy Bigalke
Daniel Ewing
Claire Chumbley

UW-Eau Claire Blue Band, Dr. Phillip A. Ostrander, conductor
• Danzon – Jack Stamp
• Bock Fanfares – Turner
• One Life Beautiful – Julie Giroux
• Sea Songs – Vaughan Williams
Jenna Gillich
Abbie Ostrum
Sean Loesch
Martha Hernandez
Cassie Mikelsen
Erik Berg
Cecilia Ellis
Jacob Polanski
Caleb Maeda

UW-Eau Claire Gold Band, Dr. John R. Stewart, conductor
• Fanfare Hayabusa – Satoshi Yagisawa
• Zacatecas March – Genaro Codina, arr. Glover
• Riften Wed – Julie Giroux
• Candide Suite – Leonard Bernstein
Sam Powell
Rebecca Flannery
Jacqueline Radosevich
Brett Abraham
Emily Nord
Samyu Shankar
Mackenzie Gordon
Jake Ligget
MacKenzie Lee
Carter Johnson

Saturday, November 10, 2018
St. Olaf College – Northfield, MN
Rebecca Flannery
Jenna Gillich
Caleb Maeda


Drake University Honor Band – Des Moines, IA

Saturday, December 1, 2018
Gabe Molitor

University of Minnesota-Twin Cities
Saturday, December 1, 2018
Matt Bell
Erik Berg
Caleb Maeda
Jacqueline Radosevich
Kyle Springer
Audrey Strenger
Johnathan Whaley

Saturday, February 16, 2019
Minnesota Music Educators Association (MMEA)
All- State Instrumental Music Ensembles
Orchestra Hall – Minneapolis, MN
TBA

Friday, April 5 – Sunday, April 7, 2019
Concordia College – Moorhead, MN
TBA

Sunday, April 7, 2019
Minnesota Band Directors Association (MBDA)
Grades 9-10 Honor Band
TBA


2018 Rosemount Marching Band Awards and Honors

Saturday, October 20, 2018   
Bands of America Indianapolis Super Regional
Lucas Oil Stadium – Indianapolis, Indiana
91.000 - Carmel H.S., IN
90.150 - Avon H.S., IN
87.750 - Blue Springs H.S., MO
85.800 - Homestead H.S., IN
85.350 - Union H.S., OK
84.300 - Lawrence Township, IN
83.750 - Fishers H.S., IN
83.200 - Castle H.S., IN
82.950 - Rosemount H.S., MN
82.550 - Center Grove H.S., IN
81.100 - Brownsburg H.S., IN
81.100 - Centerville H.S., OH
80.150 - Lakota East H.S., OH
79.950 - Plainfield H.S., IN



Saturday, October 13, 2018   “Youth In Music” Minnesota State Championships
USBank Stadium – Minneapolis, Minnesota
Overall Final Placement Results (Evening Show)
1st Place         Rosemount
2nd Place         Eden Prairie
3rd Place          Sioux Falls Lincoln
4th Place          Millard North
5th Place          Eastview
6th Place          Irondale
7th Place          Marshall
8th Place          Sioux Falls Roosevelt
9th Place          Rochester Lourdes
10th Place        Anoka

Final Placement Results (Afternoon Show)
Class AAAA
1st Place         Rosemount
Outstanding Color Guard, Outstanding Visual
Scholarship Award Recipient – Madison Valliant
2nd Place         Sioux Falls Lincoln
3rd Place          Eden Prairie
4th Place          Millard North
5th Place          Irondale
6th Place          Marshall
7th Place          Eastview
Class AAA
1st Place          Sioux Falls Roosevelt
2nd Place         Brookings
3rd Place          Grand Rapids
Class AA
1st Place          Rochester Lourdes
2nd Place         Minnetonka
3rd Place          Hastings
4th Place          Champlin Park
5th Place          Farmington
6th Place          Mitchell
7th Place          Chippewa Falls
Class A
1st Place          Anoka
2nd Place         Harrisburg
3rd Place          Andover
4th Place-tie     Coon Rapids
4th Place-tie     Lakeville South
6th Place          Park Center
7th Place          Blaine
8th Place          Pipestone
9th Place          Mukwonago


WCCO Television "Best of MN" Marching Band - 2018
(aired on Thursday, October 4, 2018 during the 10pm news)


Saturday, September 29, 2018   Irondale “Music of the Knight”
Overall Final Placement Results
1st Place          Rosemount
Outstanding Music, Outstanding Visual, Outstanding Color Guard
And Outstanding Percussion
2nd Place          Marshall, MN
3rd Place          River Falls, WI
4th Place          Waseca, MN
5th Place          Champlin Park, MN
6th Place          Baldwin-Woodville, WI
7th Place          Cumberland, WI
8th Place          Anoka, MN
9th Place          Farmington, MN
10th Place        Andover, MN
11th Place        East Ridge, MN
12th Place        Coon Rapids, MN
13th Place        Blaine, MN
Exhibition      Irondale


Saturday, September 22, 2018   Marshall “Pursuit of Excellence”
Results
Grand Champion - Rosemount
Outstanding Brass, Outstanding Woodwinds, Outstanding Color Guard
Outstanding Battery Percussion, Outstanding Concert Percussion,
Outstanding Music, Outstanding Visual, Outstanding Drum Majors


Ivory Class
1st Place       Sioux Falls Lincoln, SD
Navy Class
1st Place      Sioux Falls Roosevelt, SD
2nd Place     Irondale, MN
3rd Place      Brandon Valley, SD
4th Place      Brookings, SD
5th Place      Sioux Falls O’Gorman, SD
6th Place     Aberdeen Central, SD
Crimson Class
1st Place      West Lyon, IA
2nd Place     Mitchell, SD
3rd Place      Huron, SD
4th Place      Sibley-Ocheyedan, IA
5th Place      West Central, MN
Gold Class
1st Place       Hastings, MN
2nd Place     Anoka, MN
3rd Place      Lennox, SD
4th Place      Madison, SD
5th Place      Harrisburg, SD
6th Place      Bishop-Heelan, IA
Exhibition      Marshall



Saturday, September 15, 2018   Rosemount Marching Band Festival
Overall Final Placement Results
1st Place          Eden Prairie, MN
2nd Place         Eastview, MN
3rd Place          Marshall, MN
4th Place          Brandon Valley, SD
5th Place          Waseca, MN
6th Place          Rochester Lourdes, MN
7th Place          Hastings, MN
8th Place          Champlin Park, MN
9th Place          Farmington, MN
10th Place        Anoka, MN
11th Place        Andover, MN
12th Place        Blaine, MN
Exhibition     Rosemount


August 23 – September 2, 2018   Minnesota State Fair Parade
2018 Minnesota State Fair Parade Grand Champions
•2009-2013, 2015-2018 Minnesota State Fair Parade Grand Champion


Saturday, September 8, 2018   Eastview Marching Band Festival

Overall Final Placement Results
1st Place         Rosemount

Outstanding Winds, Outstanding Drum Majors

2nd Place         Eden Prairie, MN
3rd Place          Marshall, MN
4th Place          Waukee, IA
5th Place          Grand Rapids, MN
6th Place          River Falls, WI
7th Place          Minnetonka, MN
8th Place          Waseca, MN
9th Place          Rochester Lourdes, MN
10th Place        Champlin Park, MN
11th Place        Hastings, MN
12th Place        Andover, MN
13th Place        Cumberland, WI
14th Place        Blaine, MN
15th Place        Coon Rapids, MN
Exhibition      Eastview
 

Rosemount High School Marching Band   “Blue Plume Award” Recipients
Thursday, August 30, 2018
Carter Johnson – Baritone

Friday, September 14, 2018
Brittany Snyder – Color Guard
Kaleb Rudebusch – Mellophone

Friday, October 5, 2018
Brent Abraham – Drum Major
Martha Hernandez – Drum Major
Caleb Maeda – Drum Major
Jacqueline Radosevich – Drum Major

Friday, October 12, 2018
TBA



Thank You to Our Sponsors!


  • Platinum

    MSM    3m    Cub New Rounded    WSB

  • Gold

    logo    image001    

  • Silver

    dakota electric    MN vikings    DOUBLE LOGOMHGKW    Cawley    merchant bank    brand Ink    RosemountMNlogo    

  • Bronze

    SKB-LOGO blue    schmitt-music-logo    lifetouch    Rosemount Area Arts Council2    leprechaun days committee    JAMMwhitelogo    paul eggen state farm logo white     HyVee

  • Supporters

    hydra-flex    Winters   jostens   Magno    kowalskis logo